Srpen 2010

Lehce Šáhlý Děti Fotí

30. srpna 2010 v 0:34 | Petra Itterheimová |  Z fotokurzů

Letní škola digitální fotografie - zkratkou LŠDF - tu kdysi někdo mezi řečí přejmenoval na Lehce šáhlý děti fotí a celkem se to ujalo. Přesně tohodle šílenství jsem se letos zúčastnila. Už znova. Loni jsem byla na LŠDF pro základní školy. Článek o tom, jak probíhala, jsem napsala zde. Letos jsem byla na LŠDF pro střední školy v Krkonoších (byla totiž ještě jedna na Šumavě).

Opět jsem si tamní pobyt velmi užila. Skvělá pracovní atmosféra, skvělá parta lidí se stejným zájmem, o který se opravdu zajímá. Holky se mnou na pokoji byly skvělé. Organizátoři, ajťáci, lektoři a hlavně profesionální fotografové byli jak jinak než taky skvělí. Jediné, co bych mohla vytknout je počasí. Ze začátku nám opravdu nepřálo. Ale všechno špatné je k něčemu dobré. Takže nakonec i to propršené počasí nám vyhovovalo. Vlastně nakonec jediná chyba bylo ubytování bez špetky signálu. Nejen že jsme neměli žádný způsob připojení na internet, ale neměli jsme ani ten signál na mobil a ten nám tedy chyběl. Kdykoliv jsme se vzdálili od chaty, už jsme vytahovali mobil zda náhodou signál nechytíme.

A k programu.. Měli jsme přednášky, užitečné a praktické rady a vše jsme pak hned vyzkoušeli v praxi. Na večer jsme vždy nachystali nejpovedenější fotky k tématu a profesionálové nám pak na projekci zhodnotili naše snažení. To jsem měla nejraději. Akorát občas byl problém, protože někdy jsem měla pocit, že se mi fotky fakt nepovedly a to jsem pak netušila, co bych měla vybrat.

No nic, kecám tady, pojďmě raději k fotkám. Ukážu Vám pár svých fotek, které jsem tam vytvořila.


1) První přednášky byly klasicky o kompozici a expozici fotografie. Součástí toho jsme měli nafotit pohyb na různé způsoby - různé délky času. Jako pohyb jsme se vybrali slečnu na houpačce. Něco se mi dařilo a něco ne. Hlavně jsem si já blbá vzala dlouhej objektiv, a nemohla jsem slečnu do záběru dostat celou (protože kdybych o kousek postoupila dozadu, měla bych tam hromadu fotografů okolo). Moc nadšená jsem z fotek nebyla a tak jsem vytvořila akorát toto (ne, pohyb z toho opravdu poznat není):2) V rámci fotoprojektu ve skupině jsme měli nafotit nějakou diagonálu jako jeden ze základních prvků kompozice. Fotili jsme pro to všechno možné. Mně nejlépe vyšla struktura zavřených okenic. Diagonála je tam poměrně čitelná..3) V rámci fotoprojektu jsme také měli nafotit typickou Krkonošskou krajinu. To je v mých představách úplně jiná krajina, než jsem vyfotila, ale takovou jakou si představuji, jsem po ruce něměla. Vzniklo tedy takovéto panoráma krajiny, které jsem měla k dispozici:4) Další součástí do toho fotoprojektu byla nostalgická fotka jednoho z Rýchorských křížů. Chtěla jsem jen nějaký detail kříže, protože celkový pohled na kříž fotila většina lidí. Snažila jsem se, ale kompozice mi prostě pořád nějak neseděla (navíc ta fotka dost padá na levou stranu). Ani teď mi to pořád nesedí, no ale tak aspoň jsem se snažila fotku upravit do nostalgické nálady. Nevím jestli se mi to povedlo, nechť posoudí ostatní:5) No a další den pršelo, takže jsme měli přednášky uvnitř chaty. Na programu byl photoshop a portéty ve studiu. Odpoledne nás ale stejně vyhnali do deště nafotit nějakou tu vodu. No ani jsem neměla nijak zvlášť náladu v tom dešti, ale pak jsem ukecala kamarádku na modelku a tak se přeci jen fotilo. Už dlouho jsem chtěla udělat nějaké fotky s deštníkem.. :)6) Další věcí na programu - portrét v exteriéru. S portrétem ve studiu jsem nepochodila, jelikož na svůj foťák jsem nemohla přidělat externí blesk, kvůli odlišené kolejničce (grr, fakt nechápu proč to v Sony udělali takhle blbě..). Venku už jsme se mohli zapojit všichni bez omezení. U téhle fotky se mi líbí tmavé pozadí, tím pádem portét hodně vynikne.7) Jednou ze zastávek programu byly také struktury, což mě bavilo. Takových fotek už mám hodně a jednou z povedených fotek odtud je tato:8) Ke konci jsme se také pozastavili u fotografování architektury. Zašli jsme do nedalekého města Žacléř a rozutekli se. Zaujal mě tam starý oprýskaný kostel (jako většinu fotografů). Na něm bylo mnoho námětů na fotky. Objevila jsem tam jedno takové okýnko, nevím, prostě mě zaujalo. Připomíná mi okna z ponorek..Takže tohle jsou mé úlovky z LŠDF. Ještě mám jednu reportáž, ale vzhledem k tomu, že se skládá ze šesti fotek, pro ni udělám speciální článek.

Mé shrnutí toho týdne na fotokurzu je jednoznačené. Prostě se mi tam velmi líbilo a jsem moc ráda, že jsem tam jela. Mám nové poznatky, zkušenosti, zážitky a znám nové lidi. Myslím, že něco jsem se opět přiučila a doufám, že to půjde poznat i na mých dalších fotkách.

Zebra jedna pruhovaná

22. srpna 2010 v 22:39 | Petra Itterheimová |  Zvířata

Tak jsem se vrátila z fotografického kurzu. Ještě zpracuji fotografie a pak sem hodím recenzi, nejspíš to bude ale trvat, protože teď ještě jedu zase na týden pryč.

Každopaádně v den když jsme na fotokurz nastupovala jsem ještě navštívila zoo ve Dvoře Králové. Nádherná zoo. Hlavně mě uchvátily jejich zebry. Měli jich tam hromadu. Několik druhů. Vůbec se v nich nevyznám, ale napláskala jsem tam několik fotek a v počítači jsem je ještě trochu upravila - na výsledek se můžete podívat pod textem. :)

První fotka je detail jejich užásných pruhů na zádech. Hrozně dlouho jsme chtěla nějakou fotku tohodle stylu zkusit. Tak konečně se mi to zadařilo.
Druhá fotka je taková momentka. Hrozně se mi líbí - připadá mi prostě vtipná. Taková pyžamová párty..
A na poslední fotce je mamina s hříbětem. Stály u seníku a obědvaly. Pozadí jsem tedy trochu ztmavila, a trochu doladila, takže seník není vůbec vidět. Ovšem líbí se mi, co z toho vylezlo, protože původní fotka opravdu není nijaká úchvatná.Kovařík

4. srpna 2010 v 20:45 | Petra Itterheimová |  Makro / Detail

Jeden úlovek z chaty. Fotila jsem zase motýly a najedou hele, kovařík. Fotka sice není idelální, ale vzhledem k tomu, že není focená ani makroobjektivem, bych řekla, že ujde. :)