Květen 2012

Autorka

21. května 2012 v 1:22 | Petra Itterheimová |  Autor

Možná jsem pouze naivní, ale třeba někoho z návštěvníků těchto stránek zajímá, kdo jsem, a tak bych se Vám ráda představila.

Jmenuji se Petra Itterheimová, narodila jsem se v říjnu 1993. Kdo umí správně počítat, možná už zjistil, že momentálně je mi devatenáct let.

Pocházím z Jihlavy a zde také navštěvuji místní státní gymnázium. Jestli se teď někdo ušklíbl s poznámkou - ježiš, gymplačka.. - nechte si to, prosím, pro sebe. Vím, že se stalo snad módním trendem gymnazisty ihned odsuzovat jako šprty, ale budu Vás muset zklamat, šprtů je tam menšina. Nebudu popírat jejich existenci, přeci jen jsem realista, takoví lidé opravdu existují a na gymplu se drží právě jen díky své schopnosti se donekonečna látku drtit nazpaměť. Ovšem zbytek školy navštěvují inteligentní lidé, kteří spoustu věcí znají prostě přirozeně nebo si spoustu věcí dokážou logicky vyvodit. A věřte tomu nebo ne, ale jsem velmi ráda, že mezi ty lidi patřím.

Maturuji příští rok, a kam po gymnáziu zatím nemám úplnou představu. Už jen proto, že nevím, jak vůbec dopadnou naše maturity - jakým způsobem budou probíhat a jaké ohledy na ně budou brát vysoké školy. Zatím jen rozmýšlím, jaké předměty bych si mohla zvolit a přikláním se asi k češtině, angličtině, matematice ve státní části a možná chemii, fyzice v části profilové. Úrovně si zatím ani nedovedu odhadovat, protože po letošním průběhu maturit nevím, co mohu očekávat, navíc už takhle jsem si asi předměty nakombinovala docela náročně. Ovšem uklidňuje mě fakt, že maturitu by zároveň se mnou měli zvládnout i lidi z učňáků. Snad se teď nikdo neurazí za mé předsudky, ale jestli máme psát stejné testy, pak bychom my z gymplu nemuseli mít příliš problém (samozřejmě nepřipraví-li nám Cermat také nějaké hezké překvapení). Je totiž logické, že školy zaměřené na určitý obor nemohou stihnout probrat tolik obecného učiva jako my. Stejně tak my samozřejmě neznáme tolik z jejich zaměření. Ale abych se vrátila zpátky k tomu, kam se chystám do budoucna. Jak jsem již řekla, nemám úplnou představu, ale zatím uvažuji zaměřit se na matematiku, eventuálně chemii (jak jste si možná stačili všimnout, například čeština není mojí silnou stránkou). Můžu doufat, že se dostanu například na MUNI nebo VUT v Brně či KU v Praze. A ještě víc můžu doufat, že se tam udržím a udělám si titul. Ovšem to už příliš předbíhám, nemá cenu se tím momentálně zabývat. Teď je hlavní příští rok odmaturovat.

Asi už bylo dost řečeno k mému vzdělání, měla bych něco napsat hlavně k fotografování - k důvodu, proč vůbec vedu tento blog.

Jak Vás pravděpodobně napadne, ano, fotografování je můj asi největší koníček. Pořádně ani nedovedu stanovit časovou hranici, kdy jsem se začala o fotografování zajímat, jednoduše si to nepamatuji. Pokud ale soudím podle fotek, které mám uložené ve svém počítači, pak bych snad mohla říci, že více fotím přibližně od roku 2007. Mé šílenství odstartovaly fotky z procházek s naším psem a fotky koní - ať už ze zdejšího okolí, výletů či z tábora. Tato tematika mě sice později opustila, ovšem u fotografování už jsem zůstala. Představuje pro mě způsob mé seberealizace. Změnilo mi život, je už součást mého světa a vůbec mého pohledu na svět. Fotím téměř pořád, kdekoliv a snad cokoliv. Skrze hledáček vidím věci, kterých bych si dříve ani nevšimla. A myslím tím věci jak materialistické, tak abstraktní. Fotografie umí velice dobře zachytit lidské chování, emoce. Právě fotografie je jeden z faktorů, proč jsem se naučila přemýšlet na tím, co vidím. Tolik asi k tomu, co pro mě fotografie a okolností s ní spojené znamenají.

Pro ty, které zajímají mé fotografie po technické stránce, prozradím Vám, co používám za fotovýbavu. Teď už fotím především zrcadlovkou a ta nese název Sony Alpha 700. K ní používám hlavně objektivy: Sony 16-105mm F3,5-5,6; Sony 75-300mm F4,5-5,6 a Tamron 90mm F2,8. V interiéru si občas potřebuji přiblesknout přídavným bleskem (Sony HVL-F42AM) a venku občas naháním světlo odraznou deskou, občas se venku také hodí nějaké filtry na objektiv (polarizák/přechoďák), ovšem zatím jsem se asi s odrazkou ani s filtry nenaučila efektivně pracovat, a tak je zas příliš nevyužívám. Holt co nezvládnu přímo při focení, snažím se trochu dohnat počítačovou úpravou, což sice není ideální, ale člověk se z chyb učí.

Myslím, že těch pár faktů o mé osobě a oněch pár názorů, které jsem zde vyjádřila, už stačí, abyste si o mně mohli udělat nějaký obrázek. Na můj vkus, jsem se stejně rozepsala až příliš a doufám, že více snad vypovídají mé fotografie. Každopádně, pokud by někoho ještě něco zajímalo či by se mnou snad chtěl vyměnit pár názorů, pak se můžete ozvat na e-mail petra@itterheim.cz.

Tímto bych chtěla zakončit své představení, a doufám, že jsem Vás třeba trochu zaujala ale především, že se Vám líbí má tvorba. Děkuji Vám za návštěvu. :)Učení s dopingem

19. května 2012 v 16:42 | Petra Itterheimová |  Makro / Detail

Nepřipadáte si občas ze všeho toho učení na prášky? Téměř každý učitel přijde do hodiny s tím, že se máte připravovat na každou hodinu, že máte umět učivo z minulé hodiny a pod. Věty typu: "Příští hodinu zkouším." "Ale to je už zejtra.." "No tak zítra zkouším!" už jsou dávno stereotypem..

Na jeden školní den mi připadá pět až sedm předmětů. Kdybych se měla na každý z nich připravovat/učit se alespoň hodinu, pak bych přišla ze školy domů a mohla bych se jít rovnou opět věnovat škole, abych mohla jít spát v rozumnou hodinu..

Ovšem jak už to tak bývá, člověk si musí umět určit priority, kterým dává přednost. A když toho docílíte, zjistíte, že nemá smysl, drtit se nazpaměť věci, které Vás nezajímají a už je na 90% nevyužijete. Neříkám, vykašlete se na to úplně, ale znáte to, nic se nemá přehánět. Důležitý je přeci realizovat se především tam, kde mě to baví, co mě zajímá a co bych jednou třeba chtěla dělat..

Ovšem občas se člověk učit prostě musí a je potřeba si to trochu ulehčit/zpříjemnit. Prášky jsou pouze nadsázkou, ale co takhle něco sladkého na posilněnou? Mě osobně vždy dožene žízeň a začne honit mlsná, mám-li se jít učit.. :DÚlet

18. května 2012 v 21:53 | Petra Itterheimová |  Makro / Detail

Každý se občas potřebuje povznést nad své problémy, odpoutat se od fyzické reality. Jen každý má různé způsoby, jak se s tím vypořádat.

Někdo se utopí v alkoholu, místo aby věci prakticky řešil a užije si chvíli, kdy si připadá tak bezstarostný, kdy ho většinou nic netíží, protože na všechny své problémy na okamžik zapomene.. Dokud nevystřízliví..

Někdo jde raději do přírody, užívá si klidu, ticha.. Urovná si sám své myšlenky a díky tomu třeba i své problémy vyřeší..

Každý by si měl najít takový způsob, který vede k cíli, který je smysluplný. Nemá cenu před problémy pouze utíkat..