Srpen 2014

Pár slov k mým fotografiím

22. srpna 2014 v 16:50 | Petra Itterheimová |  Autor

Víte, už nejednou jsem přemýšlela nad tím, proč vlastně mé fotografie jsou, jaké jsou. Proč se na mých fotografiích objevují podobné motivy, podobný styl? Proč nejsem autorem věhlasných fotografií, které kdekomu vyrazí dech?
Fotografie mi dala jednu věc - schopnost vnímat více věcí. Občas i ty nejmenší drobnosti kolem sebe, ty, kolem kterých chodím dennodenně, ale všimnu si jich, pouze když jednou za času vypnu a rozhlídnu se. Jsem schopná jít po městě, ve kterém jsem vyrůstala, a prohlížet si některé domy, jako bych je viděla poprvé (zcela zjevně v očích ostatních vypadám jak turista na výletě). Můžu chodit tou samou trasou na procházku se psem pořád dokola, aniž by mě ta monotónnost unavovala, protože dýchat ten čerstvý vzduch a pozorovat, jak příroda funguje i bez všech lidských problémů a lidské zkaženosti, je prostě úžasný. Ze všeho nejraději mám klidná místa, kde civilizaci můžu sledovat leda jako mravence daleko od sebe, protože jenom tam se vždycky dokážu pořádně uklidnit a dobít své unavené baterky, když si řeknu, že vlastně o prd jde a že támhle té srnce na poli je například úplně jedno co vystuduji a kde budu jednou pracovat.
A o tom to je. Fotím svět okolo sebe takový, jaký je. Protože zkrášlovat ho jenom v počítači nemá cenu. A protože hledat myšlenku za vším, co udělám, je taky nesmysl. Nemám ráda trend dnešní doby, kdy se všechno přikrášluje, zveličuje a za vším musí být skrytý význam. Některé věci prostě jenom jsou. Jistě, mohla bych se naučit pracovat pořádně s grafickými programy a vymodelovat krajinu snů, která se i mě na cizích fotografiích tolik líbí, ale pak si říkám - proč? Já žiju tady a teď. A tohle všechno kolem, tak zrovna teď vypadá. Můžu se snažit nacpat do každé své nové fotografie jistou myšlenku, ale proč, když mi to není přirozené?
Nechci se vymlouvat, že takové věci nevytvořím jen proto, že nechci, věřím tomu, že spoustu těch věcí bych nesvedla, ani kdybych chtěla sebevíc, nejsem žádný génius. Jenom říkám, že tyhle úpravy zrovna nemám zapotřebí.
Mám ráda jednoduchost a barevnost, mám ráda přírodu a její nezkaženost a přirozenost. Mám ráda svět takový, jaký je i s jeho špatnostmi, protože nic není jenom dokonalé. I proto mi často když fotím, jde na mysl: "Svět je báječné místo k narození, jestli vám příliš nevadí pár měknoucích mozků na vyšších místech nebo nějaká ta bomba kterou vám sem tam zcela jistě hodí někdo na hlavu".
A mé fotografie jsou prostým zobrazením mého pohledu na věc. Nic světoborného.