Z fotokurzů

Jak jsem vyvolávala fotografie

30. května 2014 v 21:51 | Petra Itterheimová


V rámci svého vzdělávání na vysoké škole jsem si tento semestr zapsala volitelný předmět s názvem: "Fotografická chemie a fotografické techniky" a k němu stejnojmenné cvičení.
Přednášky byly samozřejmě o teorii, která byla už sama o sobě velmi zajímavá, nicméně mě si učarovala právě ta cvičení. Především první část - vyvolávání černobílých fotografií z filmu v temné komoře. Propůjčili nám kinofilmové zrcadlovky s černobílým filmem a nechali nás po dvojicích vždy jeden vyfotit, abychom následně za tmy film namotali na spirálu, uložili do vývojnice a pomocí daných chemikálií vyvolali film na negativ. V dalších cvičeních nás pak čekalo vyvolávání pozitivních fotografií na fotografický papír pomocí zvětšováku a opět - příslušných chemikálií. Jednoduše - jsem skutečně okouzlena kouzlem klasické fotografie. Velmi ráda, bych to někdy zkusila znovu. Minimálně se pokusím prozatím vyfotit filmy, co máme doma.. :)
Na ukázku pár výcvaků - a ta silueta dole - ano, to jsem já (samozřejmě fotky jsou spíše památeční, než aby měly nějakou "uměleckou" hodnotu):

Série "Bota v louži" - úprava

23. září 2011 v 19:32 | Petra Itterheimová

Dneska jsem se opět pozastavila nad sérií fotek z LŠDF (více zde), kterou jsem nazvala "Bota v louži" (více zde). Napadlo mě, že bych je sjednotila na jednu koláž, aby bylo jasné, že fotky patří k sobě a mají na sebe nějakou návaznost.
Problém je akorát v tom, že první tři fotky jsou vyfoceny na stojato a další tři na ležato. Takže vznikla první verze koláže - dvě řady po třech fotkách. Ovšem připadá mi to poněkud nevyvážené. Když jsem se pak znovu dívala na ty fotky, napadlo mě, že by horní fotky mohly být v sérii samostatné. Proto vznikla ještě jedna verze složená pouze z prvních tří fotek série.

Teď už si jen nejsem jistá, která verze je lepší. Ta první je kompletní, ale působí trochu přeplácaně, nevyváženě. Druhá je klidnější, ale zas nemá kompletí příběh, který jsem tam chtěla mít. Vážně nevím.

Co si myslíte Vy? Byla bych ráda, kdyby jste alespoň zahlasovali níže v anketě, či v tom lepším případě napsali komentář - co, jak a proč. Děkuji ;)
Cesta do neznáma

7. dubna 2011 v 19:53 | Petra Itterheimová

Objevila jsem opět jednu starší fotku - z fotokurzu z léta 2010. Šli jsem na výlet do Rýchorského pralesa, úžasná příroda, člověk si připadá jak v jiném světě, když vypadne z města, krásné odreagování.

Nevím jestli to byla smůla a nebo spíš štěstí, ale když jsme tam byli, padla pěkná mlha. Někdy to byl problém, protože bylo málo světla a já potřebovala nastavit dlouhé časy, ale neměla jsem stativ, zároveň to ale některým fotkám přivodilo poměrně zajímavou atmosféru.

Fotka, kterou zveřejňuji, na mě tak trochu působí jako představa pro cestu do neznáma -> proto ten název. Mlha na konci cesty - prostě nevíte kam jdete. Jak v reálném životě - nikdy nevíte co Vás čeká v budoucnosti.

Určitě znáte známý citát z Forresta Gumpa: "Život je jako bonboniera, nikdy nevíš, co ochutnáš." Skvěle to vystihuje :)


V dešti

27. prosince 2010 v 21:21 | Petra Itterheimová

V rámci deštivého počasí během fotokurzu nebylo nijak problematické nafotit "deštivé" fotky. Proto když nás vyhnali ven do deště, s kamarádkou jsme neváhaly a o něco jsme se pokusily. Fotky jsou poněkud nesourodé - i když ne, spojuje je to počasí..Reportáž o botech v louži

8. září 2010 v 21:17 | Petra Itterheimová

Když jsem se o prázninách účastila LŠDF (více zde ), jedno z témat byla reportáž. Ostatní fotili, co se na LŠDF zrovna dělo - fotili skupinku, která měla přednášku o portrétech, či strukturách. Ale já měla už z předešlého dne reportážní fotku boty v louži. Nu což, byla jsem originální a reportáž o botě v louži jsem dodělala, měla i docela úspěch. :)

K reportáži: Jak jinak začít den, než si zavázat boty a vyrazit na výlet.. Ovšem na výletě je napatrně mokro a člověk se všem loužím jen tak nevyhe.. Boty se pak musí pořádně vysušit, ať už jakýmkoliv způsobem.. Po vysušení je potřeba navázat tkaničky zpět do bot.. Pak stačí boty znovu obout a pečlivě zavázat.. A zas si můžete vesele užívat života. :)Lehce Šáhlý Děti Fotí

30. srpna 2010 v 0:34 | Petra Itterheimová

Letní škola digitální fotografie - zkratkou LŠDF - tu kdysi někdo mezi řečí přejmenoval na Lehce šáhlý děti fotí a celkem se to ujalo. Přesně tohodle šílenství jsem se letos zúčastnila. Už znova. Loni jsem byla na LŠDF pro základní školy. Článek o tom, jak probíhala, jsem napsala zde. Letos jsem byla na LŠDF pro střední školy v Krkonoších (byla totiž ještě jedna na Šumavě).

Opět jsem si tamní pobyt velmi užila. Skvělá pracovní atmosféra, skvělá parta lidí se stejným zájmem, o který se opravdu zajímá. Holky se mnou na pokoji byly skvělé. Organizátoři, ajťáci, lektoři a hlavně profesionální fotografové byli jak jinak než taky skvělí. Jediné, co bych mohla vytknout je počasí. Ze začátku nám opravdu nepřálo. Ale všechno špatné je k něčemu dobré. Takže nakonec i to propršené počasí nám vyhovovalo. Vlastně nakonec jediná chyba bylo ubytování bez špetky signálu. Nejen že jsme neměli žádný způsob připojení na internet, ale neměli jsme ani ten signál na mobil a ten nám tedy chyběl. Kdykoliv jsme se vzdálili od chaty, už jsme vytahovali mobil zda náhodou signál nechytíme.

A k programu.. Měli jsme přednášky, užitečné a praktické rady a vše jsme pak hned vyzkoušeli v praxi. Na večer jsme vždy nachystali nejpovedenější fotky k tématu a profesionálové nám pak na projekci zhodnotili naše snažení. To jsem měla nejraději. Akorát občas byl problém, protože někdy jsem měla pocit, že se mi fotky fakt nepovedly a to jsem pak netušila, co bych měla vybrat.

No nic, kecám tady, pojďmě raději k fotkám. Ukážu Vám pár svých fotek, které jsem tam vytvořila.


1) První přednášky byly klasicky o kompozici a expozici fotografie. Součástí toho jsme měli nafotit pohyb na různé způsoby - různé délky času. Jako pohyb jsme se vybrali slečnu na houpačce. Něco se mi dařilo a něco ne. Hlavně jsem si já blbá vzala dlouhej objektiv, a nemohla jsem slečnu do záběru dostat celou (protože kdybych o kousek postoupila dozadu, měla bych tam hromadu fotografů okolo). Moc nadšená jsem z fotek nebyla a tak jsem vytvořila akorát toto (ne, pohyb z toho opravdu poznat není):2) V rámci fotoprojektu ve skupině jsme měli nafotit nějakou diagonálu jako jeden ze základních prvků kompozice. Fotili jsme pro to všechno možné. Mně nejlépe vyšla struktura zavřených okenic. Diagonála je tam poměrně čitelná..3) V rámci fotoprojektu jsme také měli nafotit typickou Krkonošskou krajinu. To je v mých představách úplně jiná krajina, než jsem vyfotila, ale takovou jakou si představuji, jsem po ruce něměla. Vzniklo tedy takovéto panoráma krajiny, které jsem měla k dispozici:4) Další součástí do toho fotoprojektu byla nostalgická fotka jednoho z Rýchorských křížů. Chtěla jsem jen nějaký detail kříže, protože celkový pohled na kříž fotila většina lidí. Snažila jsem se, ale kompozice mi prostě pořád nějak neseděla (navíc ta fotka dost padá na levou stranu). Ani teď mi to pořád nesedí, no ale tak aspoň jsem se snažila fotku upravit do nostalgické nálady. Nevím jestli se mi to povedlo, nechť posoudí ostatní:5) No a další den pršelo, takže jsme měli přednášky uvnitř chaty. Na programu byl photoshop a portéty ve studiu. Odpoledne nás ale stejně vyhnali do deště nafotit nějakou tu vodu. No ani jsem neměla nijak zvlášť náladu v tom dešti, ale pak jsem ukecala kamarádku na modelku a tak se přeci jen fotilo. Už dlouho jsem chtěla udělat nějaké fotky s deštníkem.. :)6) Další věcí na programu - portrét v exteriéru. S portrétem ve studiu jsem nepochodila, jelikož na svůj foťák jsem nemohla přidělat externí blesk, kvůli odlišené kolejničce (grr, fakt nechápu proč to v Sony udělali takhle blbě..). Venku už jsme se mohli zapojit všichni bez omezení. U téhle fotky se mi líbí tmavé pozadí, tím pádem portét hodně vynikne.7) Jednou ze zastávek programu byly také struktury, což mě bavilo. Takových fotek už mám hodně a jednou z povedených fotek odtud je tato:8) Ke konci jsme se také pozastavili u fotografování architektury. Zašli jsme do nedalekého města Žacléř a rozutekli se. Zaujal mě tam starý oprýskaný kostel (jako většinu fotografů). Na něm bylo mnoho námětů na fotky. Objevila jsem tam jedno takové okýnko, nevím, prostě mě zaujalo. Připomíná mi okna z ponorek..Takže tohle jsou mé úlovky z LŠDF. Ještě mám jednu reportáž, ale vzhledem k tomu, že se skládá ze šesti fotek, pro ni udělám speciální článek.

Mé shrnutí toho týdne na fotokurzu je jednoznačené. Prostě se mi tam velmi líbilo a jsem moc ráda, že jsem tam jela. Mám nové poznatky, zkušenosti, zážitky a znám nové lidi. Myslím, že něco jsem se opět přiučila a doufám, že to půjde poznat i na mých dalších fotkách.

Letní škola digitální fotografie

16. srpna 2009 v 0:22 | Petra Itterheimová

Tak musím se přiznat, od 1. do 8. srpna jsem byla v krkonoších. Ale jistě že ne jen tak, účastnila jsem se totiž Letní školy digitální fotografie. (LŠDF Benecko 1.- 8.8.2009 - Chata Barka)

A proč jsem tam jela? Jednoduše, fotografování mě baví, chtěla bych mít stále lepší a lepší fotky a také ráda poznám nové lidi. Tak jsem se přihlásila a jela tam. Probíhalo to nějak následovně:

Všichni jsme přijeli 1.srpna v sobotu. Poslední z nás dorazil, myslím, tak kolem páté hodiny večer, ti co už tam byli od dvou se už alespoň stihli trochu seznámit. Ještě večer jsme vyrazili na procházku - s foťáky. Byl to takový úvod, zjistili jsme co od tohoto týdne můžeme očekávat.

V neděli po snídani jsme hned dostali i příděl informací, začala teorie. Vzali jsme foťáky a poslouchali co všechno vlastně zvládají (někteří z nás se nestačili divit..), jaké programy na nich jsou, k čemu se dají využít a co je to vůbec expozice. Pokračovali jsme i odpoledne, to přišla na řadu kompozice.

Třetí den ráno byla hodně velká mlha, no, mohli bychom jít fotit, ale začalo i pršet a tak jsme raději zůstali na chatě a vyslechli si opět teorii. Odpoledne se to však naštěstí vybralo a tak jsme se rozběhli ven. Nejprve jsme naklusali k výběhu s koňmi, pak jsme si vyšplhali na rozhlednu Žalý a skončili jsme zase u chaty focením portrétů - dělali jsme pokusy se světlem.

V úterý si na nás vedoucí vymysleli práci ve skupinách, rozdali nam otázky a úkoly. Vše jsme zvládli a večer jsme šli ještě zkusit fotit vodu se stativem, abychom se připravili na další den..

Pátý den jsme si vyrazili na celodenní výlet. Autobusem do Horních Míseček a odtud pěšky k Vrbatově boudě, přes Pančavské vodopády k Labské boudě a odtud koleb Labských vodopádů do Špindlerova mlýna na autobus zpátky. Prošli jsme se dost, i když se to moc nezdá. Jinak speciálně na vodopády jsme si vzali několik stativů a zkoušeli jsme fotit na dlouhej a krátkej čas. Večer byla diskuze o našich výtvorech. To bylo mimochodem každý večer.

Čtvrtek jsem měli takový.. odpočinkový. Ráno bylo opět ve formě teorie a odpoledne jsme vyrazili do kopce. Došli jsme k jedné jisté chatě, kam jim na návštěvu chodí ochočená srnka - stala se hlavním motivem návštěvy. A jelikož jsme nahoru vyšlapali i na západ slunce tak se nám naskytlo i další téma k focení. Také jsme věnovali i autoportrétu.

Pátek už jsme měli poslední den. Dělali jsme projekty, na které jsme shrnuli, co nového jsme se dozvěděli, naučili se a co jsme vlastně celý ten týden dělali. Na večer když už jsme měli hotovo jsme ještě jednou vyrazili fotit. Vedoucí utrousili že jdem fotit struktury.

No a v sobotu 8.8. jsme se už rozjeli zpět pěkně domů. Někteří jsme ještě v Krkonoších na chvíli zůstali a udělali si ještě nějaký výlet, ale už každý sám..

Abych to dala dohromady.. musím říct že jsem velice ráda, že jsem jela, vím toho o trochu víc o fotografování, znám nové lidi se stejným zájmem a prázdniny mám opět o kousek kratší.. To sice neni moc velký plus, ale nevadí, stálo mi to za to. Prostě... byl to bezva tejden.

P.S. pokud chcete vědět něco více o LŠDF, tak to najdete zde a tady. 
 

Reklama